Poviem vám rozprávku o starých čajovníkoch 🙂
Kde bolo tam bolo, pred niekoľko tisíc rokmi v krajine, dnes nazývanej “Južne od mrakov”, vyklíčilo čajové semienko.
Čas ubiehal ako zvyčajne a z jeho semien sa zrodili ďalšie a ďalšie čajovníky.
Menili sa oblaky, ľudia, aj generácie ľudí, ktoré sa o tento strom stále starali. Dnes tento čajový strom navštevujú ľudia z celého sveta.
Volá sa Xiangzhuqing 香竹箐 (číta sa Siang-ču-čching) a nájdete ho v dedinke Jinxiu 锦秀村, v mestečku Xiaowanzhen 小湾镇 neďaleko okresného mesta Fengqing 凤庆县 v provincii Yunnan v Číne.
Obvod kmeňa tohoto stromčeka je 5,84m, jeho priemer je 1,85m a vysoký je 10,6m.
V roku 1982 bola v Pekingu vyhotovená analýza polčasu rozpadu izotopu vzorky z tohoto stromu pánom Wang Guangzhi 王广志, ktorý určil jeho vek na vyše 3200 rokov.
Vzápätí na to prišiel overiť tento posudok iný doktor botaniky zo Sun Yat-senovej univerzity a na základe jeho výskumu tento výrok potvrdil.
Ďalší výskum sa uskutočnil v roku 2004 doktorom Poľnohospodárskych vied z Tokia pánom Masashi Omori, ktorý v spolupráci s Výskumným centrom pre čaj v Akadémii vied pre poľnohospodárstvo v Pekingu dospeli k záveru, že vek stromu je v rozmedzí 3200 až 3500 rokov. Dnes tento strom má označenie chazu 茶祖 – Čajovníkový predok. V jeho okolí na rozlohe 2000 hektárov sa nachádzajú ďalšie 3 stromy s priemerom kmeňu nad 1m, a stromov s priemerom kmeňu okolo 0,5m je vyše 2000 kusov. Všetky tieto stromy sa tu považujú za tisícročné stromy a často sa označujú ako Yeshengdanzhu 野生单株 – divoké samostatné stromy. V roku 2013 tento druh čajovníka dostal označenie Dalizhong 大理种 – Taliensis, čiže iný druh ako Camellia sinensis. Niektoré z týchto stromov dostali štítok ochrany tzv. Guchashu baohupai 古茶树保护牌, čo v praxi znamená dohliadať na ochranu pred vandalmi. V roku 2019 čínska vláda vydala “smernicu pre manažment ochrany starých čajovníkov a záhrad, v ktorej zdôrazňuje princíp udržateľnostina základe ekologických, ekonomických a sociálnych benefitov a koordinovaný rozvoj.” To v praxi znamená regulovaný zber čajových lístkov z týchto označených stromov. Regulácia môže znamenať napríklad zber iba na jar a v určitom množstve. Keďže čajovník predstavuje pre etnických obyvateľov ekonomickú rastlinu, tak nie všetky takéto stromy dostali ochranné štítky a produkuje sa z nich viac čaju.
Na to aby sme mali predstavu koľko je takýchto starých stromov, uvediem nasledujúcu informáciu z knihy
Chayuandili / Lincang 茶源地理 / 临沧: Iba v okrese mesta Fengjing xian sa komunity divokých stromov Yesheng guchashu junluo 凤庆县野生古茶树群落 počítajú na 126 600 stromov (druhu Camellia Taliensis) na rozlohe 12 440 hektárov. A stále hovoríme o druhu C.Taliensis. V tomto čísle nie sú započítané ďalšie dva “Veľkolisté kultivary” čajovníka čínskeho (Camellia sinensis var. assamica), a teda Mengku daye zhong 勐库大叶种 a Fengqing daye zhong 凤庆大叶种 (často tiež changye 长叶), ktoré však nedosahujú podobný vek ako Taliensis.
Už iba v krátkosti by som chcel spomenúť, že cenové ohodnotenie listov zo starých stromov sa odvodzuje hlavne od toho či sa jedná o 单株 – samostatný strom (a tiež od toho o ktorý strom ide), alebo či ide o niekoľko stromov na jednom mieste, alebo nakoniec o zmiešané listy z rôznych stromov rovnakého druhu či kultivaru.
Bim-bam-bom
Nabudúce bude snáď rozprávka o Veľkolistých kultivaroch 🙂
Použitá literatúra:
https://www.puercn.com/puerchazs/peccd/157071.html
https://zhuanlan.zhihu.com/p/54825475
http://www.513tc.com/article-1905.html
https://www.xsbn.gov.cn/192.news.detail.dhtml?news_id=71924
kniha Chayuandili / Lincang 茶源地理 / 临沧